Легований чавун – властивості і застосування
Легований чавун – характеристики і використання
Легований чавун відомий багатьом своїми унікальними властивостями – це підвищена зносостійкість, жароміцність, менша ціна в порівнянні зі сталлю. Саме тому даний вид чавуну і користується великою популярністю в найрізноманітніших сферах.
Основні характеристики та маркування легованого чавуну
Легований чавун відрізняється тим, що в його складі є легуючі компоненти – це хром, ванадій, нікель, мідь і інші. Саме такі компоненти надають легованому чавуну таких властивостей:
- Підвищена зносостійкість;
- Жароміцність;
- Корозійностійкість;
- Антифрикційні властивості.
Маркують легований чавун в залежності від основних складових компонентів. Це може бути хромистий легований чавун, ванадієвий, нікелевий і інші. Перша літера Ч, після якої йде позначення основного компонента, цифри позначають частку вуглецю в складі.
Також серед легованих чавунів розрізняють:
- Білий;
- Сірий;
- Ковкий.
Легований чавун – використання
Вироби з легованого чавуну найчастіше використовують в місцях, де є ймовірність великого зносу, наприклад, при роботі вузлів в умовах тертя, підвищених температур або агресивному середовищі. Важливо не забувати про те, що чавун досить тендітний і не витримує великих ударних навантажень.
Найчастіше чавун виплавляють в доменних печах, його виробляють з залізорудних матеріалів, які в подальшому переробляються в сталь і мають назву переробний чавун. Для виготовлення фасонного лиття використовується ливарний чавун.
Залежно від того, де будуть використовуватися виливки, і які характеристики потрібні для експлуатації, визначають складові компоненти. Так, це можуть бути виливки з такими властивостями:
- Жаростійкі;
- Морозостійкі;
- Жароміцні;
- Зносостійкі;
- Корозійностійкі;
- Маломагнітні.
Обробка виробів з легованого чавуну
Виливки з легованого чавуну можуть піддаватися різній обробці. Серед найпопулярніших процесів обробки можна виділити:
- Високотемпературний відпал – зменшує твердість;
- Витримка з нормалізацією – дозволяє знизити магнітну проникність і в той же час підвищує пластичність і міцність;
- Нормалізація – дозволяє підвищити твердість кожного виробу;
- Відпуск – дозволяє зняти внутрішнє напруження;
- Відпал з високим відпуском – знижує твердість і полегшує обробку таких виливків з легованого чавуну.
Час для обробки і нагріву виливків вибирається для кожного виливка окремо в залежності від її ваги і розмірів. Всі основні властивості, якими повинен володіти виливок, визначаються кінцевими споживачами в залежності від майбутніх умов експлуатації виробу.