Нелегована сталь – особливості та застосування
Нелегована сталь
Нелегована сталь являє собою суміш практично одного заліза. Через свій склад цей сплав добре піддається тепловій обробці, тому найчастіше з нього виробляють різні інструменти.
Така інструментальна сталь також використовується і для виробництва корпусів, цвяхів, різців, болтів, а також інших кріпильних елементів і ріжучого інструменту. Найчастіше такий вид сталі виробляють в мартенівських печах, а вироби з неї можуть витримувати температуру до 450 градусів Цельсія.
Види нелегованої сталі
Нелегована сталь може бути таких видів:
- Для залізничного лиття – це стрілки, рейки, а також інші вироби для створення залізничних шляхів. Також виготовляються колеса і осі, тобто всі конструкції, до яких пред’являються високі вимоги надійності;
- Сталь 10895 – найчастіше такі деталі використовують в магнітних ланцюгах для електричних приладів. Це досить пластична сталь, яка може оброблятися в гарячому стані;
- Вуглецева нелегована сталь;
- Високовуглецева сталь;
- Середньовуглецева;
- Низьковуглецева.
Вуглецеві сталі є одними з найдоступніших за своєю вартістю, адже їх склад дуже простий і не вимагає використання ніяких дорогих феросплавів.
Нелегована сталь – вироби та використання
Виливки з нелегованої сталі використовуються в залежності від марки сталі – це може бути:
- 25Л – найчастіше це вироби, які в подальшому будуть використовуватися під тиском або із застосуванням високих температур;
- 30Л – вироби і запчастини, які в подальшому будуть використовуватися з вібрацією або під великими навантаженнями;
- 35Л – найчастіше це зубчасті колеса і засувки, які передбачається використовувати під навантаженнями або з вібрацією;
- 40Л – вироби, які працюю в ланцюгових передачах, наприклад, гальмівні диски;
- 45Л – вироби, які працюють в ланцюгових передачах, наприклад, гальмівні диски, але до яких пред’являються підвищені вимоги по міцності, зносостійкості в умовах підвищених навантажень і вібрації;
- 55Л – зубчасті вироби, муфти та інші вироби, які повинні мати високі показники твердості.
Особливості виробів з нелегованої сталі
Кожен вид сталі має свої особливості і важливо спочатку розуміти, в яких умовах виливок буде експлуатуватися. Тільки так можна створити якісний надійний виливок, який буде відповідати всім вимогам.
Так, нелегована сталь є однією з найдешевших, але в той же час її якість цілком може забезпечити надійну роботу багатьох елементів. Кожна марка нелегованої сталі має свої механічні особливості, регулювати які можна за допомогою регулювання кількості вуглецю в самому металі.
Якщо вуглецю мало, сталь буде м’якою, якщо ж необхідна тверда міцна сталь, крім вуглецю може бути використана ще цементація, тобто процес термообробки металу з високим вмістом вуглецю.